+ Igen, és az idei, az immár ötödik év is csak megerősített ebben – mondta érdeklődésünkre Kiss László. – Itt volt velünk Telkiben Margret Kratz szövetségi kapitány is, akiről tudott, hogy a program elindítói között volt, tulajdonképpen így került kapcsolatba a magyar női labdarúgással. Ő is azt látta, a már elsőre is jó program azóta rengeteget fejlődött, tökéletes, zökkenőmentes, játékosközpontú a szervezés, a lebonyolítás és nagyon sok a tehetséges, fiatal futballistánk. Utóbbi azért is érdekes, mert tavaly szeptemberben, amikor a 2009-es, 2010-es korosztállyal elkezdtük a munkát, bizony megijedtem kicsit, nem azt a minőséget láttam, amelyet szerettem volna. Most, a zárótorna után viszont úgy gondolom, akár 15-20 olyan játékost is láttunk a négy regionális válogatottban, akikből a következő években NB I-es játékos lehet.
– Mi tulajdonképpen a program lényege, legfontosabb érdeme?
+ A már korábban is működő U19-es és U17-es női válogatottunk mellett van már U15-ös csapatunk is. Fontos, hogy a játékosaink minél előbb bekapcsolódjanak a nemzetközi vérkeringésbe. Ennek az U15-ös válogatottnak az „előszobája” az U14-es kiválasztó program. De én talán mégsem ezt a szempontot emelném ki, hanem azt, hogy a négy régióban folyó munka biztosítja számunkra, hogy egyetlen tehetség se kerülhesse el a szakembereink figyelmét. Az egyes régiókban 100-110 egyesületet vizsgál meg a két-két edzőnk, ez összesen több mint négyszáz egyesület. Nincs ennyi klubunk a női versenyrendszerben, de kiemelten figyelünk azokra is, akik akár csak egyetlen lányként, de fiúk között fejlődnek.
– A női akadémiai elindulása jelentett valami változást az U14-es programban?
+ A most, itt Telkiben látott közel nyolcvan játékos 60-65 százaléka érkezett az akadémiákról, illetve azok úgynevezett preakadémiai rendszeréből. Az egyes régiókban eltérőek az arányok, mint ahogy az akadémiák esetében is. Például a Keleti régió kiválasztottjai között kevesebb az akadémista, azt is mondhatom, oda, arra az országrészre jó volna egy olyan sportszervezet, amely akadémiai feltételrendszerben foglalkozik a lányokkal. Azt tudom mondani, a most látott korosztályon jól látszanak az akadémiai feltételrendszer előnyei. Korábban óriási problémánk volt, hogy elsősorban a grassroots-klubokban, keveset edzenek a lányok, gyakran csak két edzésük volt egy héten. Az akadémiákon ez természetesen már nem probléma és ki kell emelnek pozitívumként azt is, hogy a kiválasztott játékosok nem csak futballisták, de annak is néznek ki: kiváló felépítésűek, sportosak.
+ A programzáró torna után mi következik az U15-ös korosztályba lépő játékosok számára?
– Azok, akik a jók között is a legjobbak, bekerülnek a Turtóczki Sándor által irányított leány U15-ös válogatott keretébe. Valószínű, hogy különösen az első időszakban bővebb lesz még a keret és a kiválasztásnál továbbra is számítunk a lányokat jól ismerő regionális edzők véleményére, javaslatára. Az U14-es program pedig folytatódik szeptembertől, az újabb korosztállyal.
Mintegy 250 kislány részvételével rendezte meg a Magyar Labdarúgó Szövetség a női labdarúgás napját a telki edzőközpontban.
A St. Pölten csapatának honlapja szerint az osztrák BL-induló már négy új játékossal megerősítette keretét az új idényre. Szerepel köztük a válogatott Nagy Fanni is, aki az előző idényben bajnoki ezüstérmes és Simple Női Kupa-győztes lett az ETO tagjaként.
Franciaország és Spanyolország válogatottja játssza a finálét a női U19-es Európa-bajnokságon, a döntőnek pedig Bizderi Nikolett játékvezető asszisztens révén magyar résztvevője is lesz.
Mintegy 250 kislány részvételével rendezte meg a Magyar Labdarúgó Szövetség a női labdarúgás napját a telki edzőközpontban.
A St. Pölten csapatának honlapja szerint az osztrák BL-induló már négy új játékossal megerősítette keretét az új idényre. Szerepel köztük a válogatott Nagy Fanni is, aki az előző idényben bajnoki ezüstérmes és Simple Női Kupa-győztes lett az ETO tagjaként.
Női válogatott játékosaink kimagasló egyéni teljesítményeket nyújtottak a 2024–2025-ös idényben: Csiszár Henrietta az Internazionale csapatkapitányaként eljutott együttesével a Bajnokok Ligája selejtezőjébe, a klub tagja Fördős Beatrix is. Németh Hanna és Pápai Emőke 45 000 néző előtt játszott Német Kupa-döntőt.