Csütörtökön kezdi meg a görögországi Szalonikiben idei Női Bajnokok Ligája szereplését az FTC-Telekom. A magyar bajnokcsapat először (18-án, magyar idő szerint 20 órakor) a skót Rangers FC-vel játszik a továbbjutásért. Ha sikerül átvinni a lécet, következhet a házigazda PAOK és a walesi Swansea City párharcának győztese. Ennek a találkozónak a tétje már a harmadik, a csoportkör előtti forduló. (Amennyiben a zöld-fehérek nem nyernek csütörtökön a skótok ellen, vasárnap a másik mérkőzés vesztesével játszanak, de a tét ekkor „csak” a jobb koefficiens lenne.)
Az FTC-Telekom – egyetlen magyar indulóként – a kupasorozat bajnoki ágán szerepel. Itt a selejtezőben először a négycsapatos mini-tornák 42 csapata rajtol, majd a 11 továbbjutóhoz csatlakozik a svéd, a cseh és a dán bajnok. A tizennégy csapatból hét jut be a Női Bajnokok Ligája 16 csapatos csoportkörébe.
Ha az FTC-Telekom is az egyetlen magyar induló, magyar játékosok azért vannak még a résztvevők között. A bajnoki ágon játszik Zágor Bernadett csapata, az osztrák Sankt Pölten, amely csütörtöktől Albániában, a házigazda Ljuboten ellen kezdi a sorozatot. Csiki Anna és Zeller Dóra csapata, a svéd BK Häcken csak szeptember végén a hivatalosan második, tulajdonképpeni harmadik fordulóban lép pályára.
Amit a Női Bajnokok Ligájáról tudni kell, a könnyebb érthetőséget segítve, pontokba szedve!
- Az ebben az évben másodszor kiírt új rendszerű Női Bajnokok Ligájában több csapat indulhat, mint a korábbi kiírásokban. Ennek oka elsősorban az, hogy a legutóbbi öt év kupaszereplése alapján felállított európai erősorrend hat legerősebb bajnoksága – Franciaország, Németország, Spanyolország, Anglia, Svédország és Csehország (!) – 3-3 csapattal rajtolhat. Az erősorrend következő tíz országa (Dánia, Hollandia, Kazahsztán, Olaszország, Izland, Norvégia, Skócia, Svájc, Fehéroroszország és Ausztria) 2-2 csapatot nevezhetett a BL-be. (Talán sokaknak szemet szúr a lista 7-16. helyezettjei között Kazahsztán, vagy Fehéroroszország, a legjobbak között pedig Csehország jelenléte. Itt egyszerűen arról van szó, hogy egy-egy csapat – a Slavia Praha és a Sparta Praha, illetve a BIIK Kazigurt, valamint az FK Minszk olyan magas koefficienst hozott, hogy azzal bevitte a hátán országa még egy csapatát. Nekünk, magyaroknak ebbe a 16-ba volna jó bekerülni, ezért is fontos minden hazai klub számára az FTC-Telekom jó szereplése.) A további országok, az országok erősorrendjét mutató lista – benne a 28. helyen álló Magyarország – 16-50. helyezettje, 34 ország, egy-egy csapatot nevezhet.
- A Női Bajnokok Ligája új lebonyolítási rendje három szakaszból áll, de az első szakaszon belül is külön kell választani két lépcsőt. Az első fordulóban összesen 58 csapat – közte az FTC-Telekom lép pályára, selejtező mini-tornán. Már itt, a legelején két ágra szakad a mezőny: a „Bajnoki ágon” versenyez az országonkénti lista 7-48. helyezettjének 42 bajnokcsapata, közte az FTC-Telekom is. A „Liga-ágon” 16 csapat játszik, az erősorrend 1-6. országának 3. helyezettjei, valamint a 7-16. országok 2. helyezettjei. Érdemes rögzíteni, hogy a „Bajnoki ág” és a „Liga-ág” csak a csoportkörben találkozik, azaz a Bajnoki ágon szereplő Ferencvárosnak csak a már említett bajnokcsapatokkal kell játszania, akár a csoportkörig is.
- A selejtező mini-tornáin továbbra is 4-4 csapat kerül azonos helyszínre, azonos csoportba, itt azonban megszűnt a körmérkőzéses rendszer. Minden négyes csoportba két kiemelt (ilyen az FTC-Telekom is) és két nem-kiemelt kerül. Az első játéknapon a kiemeltek és a nem-kiemeltek játszanak egymás ellen, sorsolás alapján, egy mérkőzést. A két győztes bejut a csoport „döntőjébe”. A második játéknapon a két korábbi győztes játszik egymás ellen, a tét a csoportgyőzelem és a továbbjutás. (A vesztesek is játszanak, de ennek már „csak” a koefficiensük szempontjából lesz jelentősége.)
- A selejtező mini-torna mérkőzéseire augusztus 18-án (csütörtökön) és augusztus 21-én (vasárnap) kerül majd sor. A „Bajnoki ágról” 11, a „Liga-ágról” 4 csapat jut a második fordulóba. A „régi rendszerben ez lenne a „főtábla”, de itt most nem 32 csapat lép majd pályára, hanem 24. A „Bajnoki ágon” a selejtezőből érkező 11 csapat (közte, reményeink szerint az FTC-Telekom), valamint az európai ranglista 4-6. helyezettjének bajnokcsapata. Ezek a párharcok már két mérkőzésen dőlnek el, és a 14 csapat által vívott 7 párharc 7 győztese bejut a Női Bajnokok Ligája csoportkörébe. A „Liga-ágon” a 4 selejtezős mellé kerül a 6 legerősebb ország ezüstérmese, közülük az öt párharc győztese jut be a csoportkörbe.
- A selejtező 2. fordulójának sorsolását augusztus 31-én tartja az UEFA, a mérkőzésekre szeptember 20-21-én, valamint egy héttel később kerül sor.
- A selejtezőből tehát a „Bajnoki ág” 7 legjobbja, valamint a „Liga-ág” 5 győztese jut a 16 csapatos csoportkörbe, ahol már várja az érkezőket a négy kiemelt bajnokcsapat: az FC Barcelona, az Olympique Lyonnais, a VfL Wolfsburg és a Chelsea.
- A csoportkörben négy kvartettet sorsol ki az UEFA, innen az első két-két helyezett (8 csapat) jut az egyenes kieséses szakaszba. A csoportkör sorsolásának dátuma október 3-a, a 6 csoportfordulóra 2022 október 19-e és december 22-e között kerül sor, hétközi játéknapokon.
- Alkalmasint már megpróbálhatunk válaszolni arra a kérdésre, kedvezőbb-e nekünk, magyaroknak az új lebonyolítási rend, vagy nem? Objektív válasz nincsen. De, a mérleg nyelve, azzal együtt is, hogy az FTC-Telekom az utóbbi évek legnehezebb sorsolását kapta, inkább a kedvezőbb felé billen. Az határozottan kijelenthető, hogy az FTC-Telekom, egy, illetve két bravúrral bejuthat a csoportkörbe.
- A csoportkör valamennyi mérkőzését, majd a folytatást, a UEFA-DAZN Youtube csatornán, ebben a kiírásban is élőben láthatjuk.